STPS1H100UY
Manufacturer Part Number:
STPS1H100UY
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 µA @ 100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770 mV @ 1 A