RB168LAM-30TR
Manufacturer Part Number:
RB168LAM-30TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDTM
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-128
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
690 mV @ 1 A