RB511VM-40TE-17
Manufacturer Part Number:
RB511VM-40TE-17
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
UMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
410 mV @ 10 mA