DSEI60-10A
Manufacturer Part Number:
DSEI60-10A
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247AD
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 mA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.3 V @ 60 A