VS-40EPS12-M3
Manufacturer Part Number:
VS-40EPS12-M3
Part of Description:
DIODE GP 1.2KV 40A TO247AC
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1200 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AC Modified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 20 A