STPS10L25D
Manufacturer Part Number:
STPS10L25D
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 25V 10A TO220AC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800 µA @ 25 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
25 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
460 mV @ 10 A