STPS1150AY
Manufacturer Part Number:
STPS1150AY
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SMA
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 150 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820 mV @ 1 A