STPS2H100
Manufacturer Part Number:
STPS2H100
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860 mV @ 2 A