STPS4S200S
Manufacturer Part Number:
STPS4S200S
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
4A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 200 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870 mV @ 4 A