STPS1L60A
Manufacturer Part Number:
STPS1L60A
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 60 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMA (DO-214AC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570 mV @ 1 A