GI250-2-E3/54
Manufacturer Part Number:
GI250-2-E3/54
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 2KV 250MA DO204AL
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
3pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
250mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 2000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
2 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.5 V @ 250 mA