DFLS1100Q-7
Manufacturer Part Number:
DFLS1100Q-7
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A PWRDI123
Capacitance @ Vr, F :
36pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
770 mV @ 1 A