RB056LAM-40TR
Manufacturer Part Number:
RB056LAM-40TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDTM
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-128
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
670 mV @ 3 A