STPS2L40UF
Manufacturer Part Number:
STPS2L40UF
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMBFLAT
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
220 µA @ 40 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
DO-221AA, SMB Flat Leads
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMBflat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
430 mV @ 2 A