1584C10TW20
- Manufacturer Part Number:
- 1584C10TW20
- Manufacturer/Brand:
- Hammond Manufacturing
- Part of Description:
- CRD 12AWG L520P - TERM/WIRE 10'
- Manufacturer :
- Hammond Manufacturing
- Product Category :
- Power, Line Cables and Extension Cords
- 1st Connector :
- NEMA L5-20P
- 2nd Connector :
- Terminals and Wire Lead
- Approval Agency Marking :
- Approved Countries :
- Color :
- Black
- Cord Type :
- SJT
- Current Rating (Amps) :
- 20A
- Features :
- Locking
- Length :
- 10.00' (3.05m)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Obsolete
- Shielding :
- Style :
- Male Pins (Blades) to Leads
- Voltage Rating :
- 125VAC
- Wire Gauge :
- 12 AWG