SMS5100-3G
Manufacturer Part Number:
SMS5100-3G
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOT 100V 5A MELF DO213AB
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 µA @ 100 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-213AB, MELF
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
MELF DO-213AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790 mV @ 5 A