WNSC051200Q
Manufacturer Part Number:
WNSC051200Q
Manufacturer/Brand:
WeEn Semiconductors
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 5A TO220AC
Manufacturer :
WeEn Semiconductors
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
250pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 5 A