TST30U60C
Manufacturer Part Number:
TST30U60C
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO220AB
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 60 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570 mV @ 15 A