RF2001T4S
Manufacturer Part Number:
RF2001T4S
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 20A TO220FN
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
30 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220FN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 20 A