18TQ045S
Manufacturer Part Number:
18TQ045S
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 18A D2PAK
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
1400pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
18A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5 mA @ 45 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 18 A