S15GCHV7G
Manufacturer Part Number:
S15GCHV7G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 15A DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
93pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 15 A