SK4200L-TP
Manufacturer Part Number:
SK4200L-TP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
4A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 200 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860 mV @ 4 A