STTH1R02Q
Manufacturer Part Number:
STTH1R02Q
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15
Current - Average Rectified (Io) :
1.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 200 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Reverse Recovery Time (trr) :
30 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-15
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 1.5 A