VS-150KR20A
Manufacturer Part Number:
VS-150KR20A
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35 mA @ 200 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 200°C
Package / Case :
DO-205AA, DO-8, Stud
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-205AA (DO-8)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.33 V @ 471 A