LSIC2SD170B10
Manufacturer Part Number:
LSIC2SD170B10
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.7KV 31A TO247-2
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
757pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
31A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1700 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1700 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 10 A