VS-40HFL40S02
Manufacturer Part Number:
VS-40HFL40S02
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 40A DO203AB
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 125°C
Reverse Recovery Time (trr) :
200 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.95 V @ 40 A