F1827D400
Manufacturer Part Number:
F1827D400
Manufacturer/Brand:
Sensata-Crydom
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 25A MODULE
Manufacturer :
Sensata-Crydom
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
25A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
Module
Product Status :
Not For New Designs
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.55 V @ 75 A