VS-70HFR140
Manufacturer Part Number:
VS-70HFR140
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO203AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5 mA @ 1400 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.46 V @ 220 A