VS-40HF100
Manufacturer Part Number:
VS-40HF100
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
9 mA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 190°C
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 125 A