VS-85HFL60S05
Manufacturer Part Number:
VS-85HFL60S05
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 85A DO203AB
Current - Average Rectified (Io) :
85A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 125°C
Reverse Recovery Time (trr) :
500 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75 V @ 266.9 A