VS-70HFR80
Manufacturer Part Number:
VS-70HFR80
Part of Description:
DIODE GEN PURP 800V 70A DO203AB
Current - Average Rectified (Io) :
70A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
9 mA @ 800 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 180°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35 V @ 220 A