VS-16FR120
Manufacturer Part Number:
VS-16FR120
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A DO203AA
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
12 mA @ 1200 V
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-203AA, DO-4, Stud
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-203AA (DO-4)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.23 V @ 50 A