VS-40HF20
Manufacturer Part Number:
VS-40HF20
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 40A DO203AB
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
9 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 190°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 125 A