APT10SCD120K
Manufacturer Part Number:
APT10SCD120K
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 10A TO220
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220 [K]
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 10 A