WNSC12650WQ
Manufacturer Part Number:
WNSC12650WQ
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 12A TO247-2
Capacitance @ Vr, F :
328pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60 µA @ 650 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C
Package / Case :
TO-247-2
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 12 A