STTH30ST06WY
Manufacturer Part Number:
STTH30ST06WY
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 600 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-247-2 (Straight Leads)
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.6 V @ 30 A