STPS20M100SG-TR
Manufacturer Part Number:
STPS20M100SG-TR
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 20A D2PAK
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 100 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 20 A