STTH12R06G-TR
Manufacturer Part Number:
STTH12R06G-TR
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
45 µA @ 600 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.9 V @ 12 A