NXPSC04650Q
Manufacturer Part Number:
NXPSC04650Q
Manufacturer/Brand:
WeEn Semiconductors
Part of Description:
DIODE SIL CARB 650V 4A TO220AC
Manufacturer :
WeEn Semiconductors
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
130pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
4A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
170 µA @ 650 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 4 A