STPS20SM120STN
Manufacturer Part Number:
STPS20SM120STN
Part of Description:
DIODE SCHOTT 120V 20A TO220AB
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
210 µA @ 120 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AB Narrow Leads
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
890 mV @ 20 A