FSV10150V
Manufacturer Part Number:
FSV10150V
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO277-3
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 150 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-277-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840 mV @ 10 A