BYV27-100-TR
Manufacturer Part Number:
BYV27-100-TR
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE AVALANCHE 100V 2A SOD57
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Diode Type :
Avalanche
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOD-57, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-57
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.07 V @ 3 A