SBR02U100LP-7
Manufacturer Part Number:
SBR02U100LP-7
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SBR 100V 250MA 2DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
250mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 75 V
Diode Type :
Super Barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800 mV @ 200 mA