RB168VWM-40TR
Manufacturer Part Number:
RB168VWM-40TR
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDE
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
690 mV @ 1 A