STPS2L60ZFY
Manufacturer Part Number:
STPS2L60ZFY
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123F
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 60 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 175°C
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750 mV @ 2 A