NSD350HT1G
Manufacturer Part Number:
NSD350HT1G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE GEN PURP 350V 200MA SOD323
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 350 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
55 ns
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
SOD-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
350 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA