1N5416US
Manufacturer Part Number:
1N5416US
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GEN PURP 100V 3A D-5B
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 100 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
E-MELF
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
150 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
D-5B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 9 A