VS-60EPS08-M3
Manufacturer Part Number:
VS-60EPS08-M3
Part of Description:
DIODE GP 800V 60A TO247AC
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 800 V
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247AC Modified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.09 V @ 60 A