VS-80EBU04
Manufacturer Part Number:
VS-80EBU04
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 80A POWIRTAB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
80A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
PowerTab™, PowIRtab™
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PowIRtab™
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 80 A