APT15D100KG
Manufacturer Part Number:
APT15D100KG
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 15A TO220
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 1000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
260 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220 [K]
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.3 V @ 15 A